Hizmet Alanlarımız

Toprak kaynaklı ve su kaynaklı ısı Pompası; doğalgaz veya diğer fosil yakıtları kullanmadan binalarda ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu sağlayan cihazdır.

 Isı pompaları, yeraltındaki  doğal enerjiyi  kullanarak  ısıtma ve soğutma yapar.   Avrupa, Amerika ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde geliştirilmiş ve çok başarılı olarak yıllardır uygulanmaktadır.
 
Isı pompaları fosil yakıtlara bağımlı kalmadan güvenli ve sağlıklı ısınma sağlamak üzere kullanılırlar.   Isı pompaları  fosil yakıt tüketmedikleri  için zehirli gaz çıkışları yoktur, dolayısıyla  bacaya ihtiyaç duymazlar.
 
Toprak kaynaklı bir ısı pompası, bahçenize gömülmüş toprak döngüsü denilen bir boru halkası etrafında su ve antifriz karışımını dolaştırır. Zeminden gelen ısı, akışkana absorbe edilir ve daha sonra bir ısı eşanjöründen ısı pompasına geçer. Zemin yüzey altında oldukça sabit bir sıcaklıkta kalır, bu nedenle ısı pompası yıl boyunca kullanılabilir.
 
Toprak halkasının uzunluğu, evinizin büyüklüğüne ve ihtiyacınız olan ısı miktarına bağlıdır. Daha uzun döngüler yerden daha fazla ısı çekebilir, ancak gömülmek için daha fazla yere ihtiyaç duyar. Alan sınırlıysa bunun yerine dikey bir sondaj delinebilir.
Toprak kaynaklı ısı pompaları su ve hava kaynaklı ısı pompalarına göre daha verimli bir sistemdir, ancak ilk kurulum maliyeti su ve hava kaynaklı ısı pompalarına göre çok yüksektir.
 
Toprak kaynaklı ısı pompaları nasıl çalışır?
Zemindeki ısı, düşük sıcaklıklarda yer altında gömülü bir boru halkası içindeki akışkan ile emilir. Akışkan daha sonra, evin ısıtma ve kullanım sıcak suyu devrelerindeki, suyu ısıtabilmek için, yüksek sıcaklığa yükselten bir kompresörden geçer. Soğutulan akışkan zemine geri döner ve burada ısıtma gerektiği sürece sürekli bir işlemle yerden daha fazla enerji absorbe eder.
 
Normalde halka düz olarak döşenir veya yaklaşık iki metre derinlikte açmalara sarılır, ancak bahçenizde yeterli alan yoksa normal bir ev için 100 metre derinliğe kadar dikey bir halka takabilirsiniz. Isı pompalarının çalışması için elektrik gerektiği için çevre üzerinde bir miktar etkisi vardır, ancak yerden, havadan veya sudan çıkarılan ısınma doğal olarak yenilenmektedir.
 
Toprak kaynaklı ısı pompalarının faydaları
Düşük yakıt faturaları, özellikle konvansiyonel elektrikli ısıtmayı değiştiriyorsanız.
Değiştirdiğiniz yakıt türüne bağlı olarak karbon emisyonu düşüktür.
Yakıt takviyesi gerekmez.
Evinizin yanı sıra kullanım suyunuzu da ısıtabilir.
Minimum düzeyde bakım gerektirir.
Bir hava kaynağı ısı pompasından daha verimlidir ancak maliyeti daha yüksektir.

 

İlk Yorumu Siz Yapın!

    AYDIN TİCARET E-BÜLTEN

    ISI POMPASI Isıtma - soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarınıza tek bir cihazla çözüm sunar.
    Su arıtma evsel ve endüstriyel su arıtma Atık su arıtma yumuşatma havuz su arıtma endüstriyel reverse osmosis sistemleri
    kimyasallar yedek malzeme servis bakım montaj ve destek hizmetleri.
    Tıkla Ara